VS - Vývoj státní správy a ústavy

23. dubna 2008 v 19:17 | Mársinka
Rok 1848 byl velmi významný pro ustanovení samostatnosti ČSR v roce 1918
Na revoluční hnutí v Evropě reagovaly i dosavadní ústřední orgány, jako bylo například ministerstvo financí, zahraničních věcí nebo války tím,že ve svých rozhodnutích omezil moc panovníka.
Tento stav netrval dlouho, protože v roce 1850 vyla rezortní moc omezena(moc ministrů). Moc přešla na panovníka a ministři byli pouze výkonnou složkou císaře.
Byl to vlastně důsledek přijetí tzv. oktrojované ústavy, která tvořila správní aparát na úrovni zemí, krajů a okresů.
Na úrovni krajů zastupoval panovníka krajský komisař, v okrese okresní hejtman a místodržitel byl zástupcem spolkové země.
Nejpodstatnější změnou roku 1848 bylo zrušení poddanství a přechod soudnictví a politické správy.

Jedním z důsledků revoluce roku 1948 bylo odstranění rozdílu mezi svobodnými městy a venkovskými obcemi. Významný byl i říjnový diplom, vydaný roku 1986, kterým panovník omezil svoji neomezenou moc a umožnil větší pravomoce institucím na základě ústavy vydané roku 1981, která se vztahovala na celou monarchii, tzn, na Horní a Dolní Rakousy, Uhry, Před/Za-litavsko, Čechy, Moravu a Slezsko.
Byla zde vytvořena dvoukomorová říšská rada, která se skládala z panské a poslanecké sněmovny. Další změnou bylo i uzákonění tzv. služební pragmatiky, která byla základem pro vyvoření statutu státního úředníka.
Součástí této ústavy bylo i vytvoření zemských výborů, které zajišťovaly vývoj české správy. Další vývoj byl ovlivněn porážkou rakouských vojsk vojsky pruskými, který přinesl tzv. dualizaci země tím, že uherští politici si prosadili své zájmy na úkor českých zemí.
V čele státní správy v Čechách a na Moravě byli místodržitelé a v Srbsku prezident srbský, který byl císařem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama