GEJŠA (Memoirs of a Geisha)

28. března 2008 v 20:51 | Marcela |  • Movies + Books
Tak jsem se zase po dlouhý době dala do čtení... Ctěla jsem po Báře, aby mi nějakou pujčila a tak se mi dostala do ruky Gejša ... "Buď na ní opatrná", řekla mi Bára když mi jí dávala do ruky.... Knížka byla obalená a kdo zná Báru tak ví, že by nepřenesla přes srdce, kdybych jí s ní něco udělala.... Samozřejmě ale, to bych nebyla já, abych neměla takovou smůlu, jako když se právě "Gejša" dostala do rukou malýho Tomáška.... mno nakonec to Barča vzala v pohodě ty dvě první roztrhlý sránky vejpůl ( fakt moc promiň Barůů:-( )....
Teďko k tomu příběhu.... Příběh vypráví o malé japonské dívce Čijo, kterou stihl nelítostný osud - byla v devíti letech odtržena i se svou starší sestrou od roidčů ( umírající matky a starého otce) a vyslána do Gionu, kde se měla stát Gejšou... Nová éra života se s Čijo nemazlila, musela trpět šikanu Hacumomo, snášet rozkazy Matky a účastnit se rituálů pro její nový život....Sajuri Nitta (to bylo Čijino gejšské jméno) se nakonec stala úspěšnou Gejšou, v té době nějuznávanější Gejšou v Gionu. Byla vyjímečná svou barvou očí a proto byla asi také tak nepřehlédnutelná. Sajuri za svůj život snesla mnohé utrpení, ale osud ji nakonec dopřál spokojený život s Předsedou (jejím vysněným danna)...New York se stane Sajurininým bydlištěm a zde si o tevře svou čajovnu, už ne ale jako gejša, nýbrž podnikatelka... Celý příběh se odehrává před a během 2. světové války.....
Tento román mě velice upoutal a doporučovala bych ho každé dívce, aby nad ním strávila pár týdnů, jako já... Knižní zpracování bylo převedeno i do filmového.... Hodlám shlédnout i film, ale zatím jsem po něm ještě nikde nepátrala... Našla jsem aspon ukázku na UT, tak se koukněte aspoň na tu, zatím....;-)
Celkově mě zaujal i zjev Gejš, tak sem přihodím pár obrázků... je to zvláštní a mystická moda... ale ovšem KRÁSNÁ!
A TEĎ NĚCO O GEJŠÁCH A JEJICH ŽIVOTECHOBECNĚ .....
Slovo geiša (芸者) se začalo běžně užívat v 17. století jako označení pro ženy, které dovedly dobře zpívat, tančit i jinak duchaplně bavit hosty (doslovný překlad "žena předvádějící tradiční umění"). Dnes jich už není příliš mnoho a také stát se geišou není nijak snadné a předpokládá to zvládnout řadu náročných dovedností.
Výchova budoucích geiš začíná i dnes často u pětiletých dívek a již tehdy se tato děvčátka začínají učit tančit, zpívat, příjemně hovořit a studují i umění čajového obřadu, aranžování květin (ikebany) a dalších tradičních japonských umění. Dorůstající dívky se pak stávají nejdříve "učednicemi", které se tradičně nazývají v Tokiu Hangjoku (psáno znaky: poloviční + drahokam) a v Kjótu Maikó (tančící dívka). Teprve po jisté době učení se mohou stát pravými geišami.

Přestože v životě dnešních Japonců už nehrají tak důležitou úlohu, jak se někdy cizinci domnívají, stává se ještě stále dosti často, že obchodníci a podnikatelé na jednání s partnery v některém nočním podniku k sobě přizvou geiši nebo hangjoku, případně maiko. Jejich přítomnost vždy zvýší lesk takové schůzky. Některé restaurace mají své vlastní geiši, ale nejčastěji je lze objednat telefonicky pomocí zprostředkovatelských organizací. Geiši i jejich učednice se oblékají pouze do kimon tradičních střihů a i jejich účes, nalíčení a celé vystupování musí být takové, aby uspokojilo i ty nejnáročnější znalce japonských kulturních tradic. Navíc musí umět zpívat, tančit a hrát na tradiční japonské hudební nástroje (NAPŘ. ŠAMISEN) a také konverzovat s hosty na nejrůznější témata. Japonští muži si u gejš nejvíce cení umění obratné konverzace. Musí znát novinky dne, nejnovější klepy ze světa zápasníků sumó i z divadelního zákulisí, musí umět vyprávět dvojsmyslné vtipy a něžně - nebo jindy zas frivolně - zalichotit. Gejša má přečtené ego každého muže a dovede ho pěstovat jako okrasnou zahradu. Během večera gejša obvykle vystupuje na jedné nebo dvou společenských akcích a má dva volné dny v měsíci. Mívá mnoho zákazníků a doufá v zámožného mecenáše, který bude podporovat její další vzdělání, kupovat jí drahá kimona, jezdit s ní do ciziny a možná jí jednou pomůže založit vlastní obchod. Může se stát, že s ním bude mít dítě, které on uzná za své a bude ochoten je podporovat. Ve výjimečných případech může být koncem takového příběhu i svatba a nový život. Nestává se to však často, mnohem častěji zůstávají gejši u svého povolání celý život. Jejich průměrný věk dnes přesahuje čtyřicítku. Starší gejši vedou domy a starají se o výchovu dorostu, vyučují tanec a hudbu a při každoročních slavnostech předvádějí, co ještě dovedou. Pod těžkými parukami a v navlečených kostýmech pak v záři reflektorů na nějakou dobu zapomínají na svůj skutečný věk. Výchova budoucí gejši je nejen složitou, ale také nákladnou záležitostí. Maiko musí dostat umělecké vzdělání, musí mít desítky drahých kimon a majitelka domu jí kromě toho platí i stravu a běžné zaopatření. Část nákladů dosahujících desítky milionů jenů potom gejša své opatrovatelce splácí.
Současné Japonsko je zemí rychlých proměn. Čtvrti gejš, kdysi oázy kultivovanosti a tradic, ztrácejí v hektických velkoměstech na významu a dnešní Japonci dávají přednost exkluzivním golfovým klubům, kasinům nebo nejrůznějším masážním salonům a nočním barům. Ještě počátkem století dosahoval počet žen ve "vodním řemesle" osmdesáti tisíc. Dnes jich je sotva dvacet tisíc a téměř všechny jsou zaměstnané v tradičních termálních lázních onsen . Lázeňské gejši se pohybují na hranici zábavy a prostituce a klasické gejši jimi vesměs opovrhují.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama